Marta Urbanová: Havlíčkobrodský půlmaraton

21.09.2014 12:49

Jedni tvrdí: sportem ku zdraví a druzí naopak: sportem k trvalé invaliditě.
 V sobotu, dne 20. září stadion Plovárenská v Havlíčkově Brodě ožil sportovním nadšením. K polovičnímu maratonskému závodu na 21 km 97,5 m se postupně připravovalo nastoupit na start a vyhrát cca 400 závodníků. Každý ve své kategorii od těch nejmenších na kratší tratě až po ty nejstarší.  Byla radost se dívat, jak si každý přivazuje na hruď své číslo, jak má každý v očích jiskru radosti, jak je vidět jejich nadšení. Jak se staví na startovní čáru a čekají na výstřel.  Pak už jsou jen vidět nohy v běžeckých botách. Někteří nesli na zádech nápis: Běžím, co můžu, běžím s fokusem.
Maratonský běh na 42.195 km má svůj původ ve fantazii autorů, kteří žili o několik století později, než se udála pověstná bitva u Marathónu datovaná 490 př.n.l. Zprávu o vítězství Athéňanů nad Peršany měl přinést do Athén běžec, který po předání zemřel vyčerpáním. První maratonský běh se uskutečnil na I. Olympijských hrách v roce 1896 přibližně na trati z Marathonu do Athén v délce 39 km.  Později při OH v Londýně r. 1908 byla jeho délka změněna, prodloužena na 26,2 mil, aby mohla královská rodina pozorovat v cíli vítěze. A od olympiády v Paříži r. 1924 se ustálila na dnešních 42.195 km. Nás na této trati proslavil Emil Zátopek v r. 1952. Na olympijských hrách v Helsinkách, kdy běžel maraton poprvé v životě, se stal maratonskou legendou.  Za zmínku stojí etipský běžec Abebe Bikila, který běžel bosý, si v Římě doběhl pro vítězství.
Půlmaraton v Havlíčkově Brodě uvedla do života v loňském 0. ročníku havlíčkobrodská společnost  B:GROUP Havlíčkův Brod. Loňský rok se konal pouze pro zaměstnance. Firemní štafety mají v zahraničí neobyčejnou prestiž. Utužují vztahy a kolektiv. Letos se konal 1. Ročník Havlíčkobrodského maratonu a byl rozšířen pro veřejnost a těšil se široké účasti. Běželo se v několika kategoriích podle věku a běželi jednotlivci i štafety. Atmosféra byla podpořena vynikajícím počasím. Závodníky doprovázeli často rodinní příslušníci i celé rodiny. Za Sokol Maleč přijeli dokonce dva účastníci. Abebe Bikilu následovali dva mladíci Martin a Radek z Knyku, kteří závod běželi bosí. Na mou zvídavou otázku, jestli tolik šetří na botách, odpověděli: „Na co boty. Zpátky na stromy!“ Vtipálci.  Za zmínku stojí, že na půlmaraton přijel i téměř sedmdesátiletý Jan Kafka až ze San Diega. Zaběžel a ve své kategorii vyhrál. Dva běžci Mojžíš a Ulrich závod zvládli ve svých 77 letech. Z Chotěbořáků stanuli na stupních vítězů tři závodníci za jednotlivce: Markéta Gajdorusová, Josef Švarc a Ladislav Vosyka. V kategorii jednotlivců se časem vítěze mužů může pochlubit Jiří Čivrný 1:15:47.8 a časem vítěze žen Marcela Joglová 1:28:009.4. Oba si hrdě oblékli žluté tričko a slíbili účast v příštím roce. Ceny vítězům předával majitel společnosti B:GROUP Ing. Antonín Urban a starosta H.Brodu Mgr. Jan Tecl.

Diskusní téma: Marta Urbanová: Havlíčkobrodský půlmaraton