Marta Urbanová: Variace pro fagot

06.04.2014 20:08

Moje setkání s Denisou Propilkovou  začalo na adventním setkání na statku Kráty u Havlíčkova Brodu. Každoročně začátkem prosince se na tomto statku, samotě uprostřed lesů setkávají příznivci umění, aby se pozdravili a potěšili navzájem. Malíři přivezou své obrazy, básníci zarecitují a literáti přednesou něco málo ze své tvorby.  A hudebníci? Co jiného, než že zahrají.
V roce 2000 tam vystoupilo dvanáctileté děvčátko Denisa. Když jsem uslyšela první hluboké tóny, zpozorněla jsem. Ptala jsem se, jak dlouho hraje. Od září, zněla odpověď. Po jejím vystoupení jsem řekla jejím rodičům. To dítě má talent, nepromarněte ho. A malou Denisku jsem povzbudila. Jednou budeš mít v Praze koncert. A pak mě pozveš. Slib mi to.  Ona se na mě překvapeně podívala a mlčela.
V té době začala navštěvovat ZUŠ J.V.Stamice ve fagotové třídě Josefa Brožka. Pan Brožek je v Havlíčkově Brodě legenda. Denisa je jeho 56. žák, který dokončil konzervatoř. 
Včera, 5. dubna jsem se vrátila z Prahy z absolventského koncertu Denisy Propilkové, nar. 29.8.1988, který se konal v sále Martinů na Malostranském náměstí. Když jsem si přečetla, u kterých profesorů Denisa studovala, v jakých soutěžích dostala ocenění, kde všude po světě koncertovala, měla jsem radost jako by to bylo mé dítě. Největší zážitek jsem měla z Číny a ráda bych ještě poznala Japonsko, svěřila mi. 
Sál se zaplnil a ztichl. Za klavír se posadil jeden ze studentů a Denisa přišla v dlouhých šatech a rozpuštěných vlasech k notovému pultíku. Nikdo nedýchal. Sálem se rozletěly první tóny. Všechny oči  se upíraly na Denisu, na její fagot. Pomalu jako bych při hudbě zavírala oči, jako bych se octla v listnatém lese, v jehož vršcích si pohrává vítr. Jakmile zazněl fagot, do lesa se vehnal prudký vítr, blížila se bouřka, voda v korytě se hnala přes balvany. Vzápětí se bouře ztišila a byl slyšet jen klavír. Když zase temný tón fagotu vpadl svou silou do sonáty, jako by se hnal černý medvěd z hor do údolí. Tak mocný to byl zážitek. Tak silně jsem tu krásu koncertu prožívala.     

Diskusní téma: Marta Urbanová: Variace pro fagot

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek